Kalkomania a druk bezpośredni

Image
Kalkomania a druk bezpośredni

Zalety i wady zdobienia wyrobów ceramicznych kalkomanią ceramiczną.

Zdobienie kubków reklamowych przy wykorzystaniu kalkomanii ceramicznej to proces złożony z kilku etapów:

1.wydruk kalkomanii ceramicznej.

2.przyklejanie wydrukowanego wzoru w postaci naklejki wodnej do wybranego gadżetu reklamowego ( kubka reklamowgo , szklanki, kufla, talerza, spodka czy filiżanki)

3.wypalanie w temperaturze dobranej do danego materiału z którego wykonany jest wyrób ceramiczny (kalkomania ceramiczna , kalkomania szklarska)

do zasadniczych zalet należy:

* zdobienie dowolnych powierzchni (wklęsłych, wypukłych)

* zdobienie całych powierzchni ceramiki ( klejenie wewnątrz kubka reklamowego, zdobienie pod uchem, na uchu w dowolnym miejscu ) - ograniczeniem są tylko umiejętności osoby klejącej.

* Możliwość przygotowania na jednym arkuszu ( jeden zestaw matryc) rożnych wzorów do naniesienia na różne podłoża ( aplikacja na kubki reklamowe w różnych fasonach i wielkościach, filiżanki reklamowe, różnego radzaju gadżety reklamowe z jednego układu matryc)

* Całyt zestw zdobień złotem błyszczącym, platyną , deoracji brokatowych, relefowych,interferencyjnych, zdobień imitujacych piaskowanie, a przede wszystkim możliwość łączenia tych dekoracji w jedną aplikację.

* Przygotowanie większej ilości wzorów do wykorzystania w późniejszym okresie do ozdobienia kolejnych nakładów (półprodukt możemy przechowywać do 2 lat).

* Bardzo dokładne spasowanie kolejnych kolorów.

* Wydruki wielokolorowe bez ograniczeń ilości kolorów.

* Wydruki zdjęciowe o liniaturze 100 i 120 lpi.

Wady zdobienia kalkomanią ceramiczną:

* trudność zautomatyzowania procesu wyklejania (większość prac związanych z wyklejeniem jest wykonywana ręcznie)

* różnice w umiejscowieniu dekoracji na ceramice ze względu na ręczne wklejanie na produkt.

Zalety i wady zdobienia wyrobów ceramicznych drukiem bezpośrednim.

Zdobienie drukiem bezpośrednim na wyrobie ceramicznym odbywa się przez wydruk sitodrukiem bezpośrednio na kubki reklamowe. Nanosimy kolejne warstwy kolorów na wyrób i po wydrukowaniu kompletnego wzoru wypalamy zdobienie w odpowiedniej temperaturze. Oczywiście rozważamy tylko zdobienie bezpośrednim drukiem farbami ceramicznymi wypalanymi w wysokiej temperaturze ( 800C – wyroby ceramiczne i 560 -620 C wyroby ze szkła). Innych sposobów zdobienia drukiem bezpośrednim farbami chemoutwardzalnymi i farbami UV nie bierzemy w tym porównaniu pod uwagę ze względu na fakt, iż te zdobienia są nietrwałe, nieodporne na ścieranie i zadrapania. Taka dekoracja nie jest trwale związana z ceramiką , więc nie traktujemy jej jako zdobienie ceramiczne.

Do zasadniczych zalet należy:

* Możliwość zautomatyzowania procesu.

* Niski koszt jednostkowy zdobienia przy większych ilościach.

Wady zdobienia drukiem bezpośrednim:

* Brak możliwości zdobienia powierzchni zamkniętych (np. pod uchem) i wklęsłych (nadruk na dnie kubka reklamowego , filiżanki spodka, talerza.

* Zdobienie ograniczonej powierzchni ceramiki (odstępy od ucha, odstęp od krawędzi wyrobu)

* konieczność dopasowywania matryc do kształtów wyrobów.

* Brak dokładnego spasowania kolejnych kolorów.

* Ograniczona ilość kolorów zdobienia (zależna od maszyny na której jest wykonywane zdobienie- 2-kolorowe, 4 -kolorowe).

* Brak możliwości wykonania zdjęcia wielokolorowego o wysokiej rozdzielczości na złozonych kształtach kubków reklamowych.