Kalkomania ceramiczna to podstawowy sposób zdobienia porcelany, porcelitu oraz fajansu. Polega na drukowaniu farbami ceramicznymi na specjalnym papierze pokrytym warstwą kleju wodorozcieńczalnego. Farby którymi jest drukowany wzór to mieszanka szkliw i pigmentów o tak dobranych parametrach składu aby uzyskać odpowiedni kolor, punkt topienia i rozszerzalność termiczną maksymalnie zbliżoną do podłoża na które jest dedykowane. W czasie wypalania wzoru na ceramice dochodzi do stopienia szkliwa i nadtopienia warstwy szkliwa na wyrobie. W tan sposób powstaje trwałe wiązanie ceramiczne pomiędzy wzorem i podłożem.
Proces tworzenia kubków z nadrukiem kalkomanią ceramiczną krok po kroku
- Przygotowanie wzoru: nasz dział technologiczny na podstawie dostarczonego projektu przygotowuje plik graficzny do druku. Na tym etapie dobierane są odpowiednie parametry druku oraz przygotowywane klisze do każdego koloru.
- Przygotowanie szkliw ceramicznych: w zależności od zadanego koloru nadruku, przygotowujemy odpowiednie szkliwa ceramiczne do druku.
- Drukowanie wzoru: do drukowania kalkomanii ceramicznej wykorzystujemy półautomaty sitodrukowe. Druk odbywa się na specjalnym papierze do kalkomanii ceramicznej. Wszystkie kolory występujące w projekcie są drukowane jeden po drugim aż do uzyskania zaprojektowanego wzoru.
- Namaczanie kalkomanii: gotową kalkomanię ceramiczną zamacza się w wodzie do momentu gdy warstwa wzoru oddzieli się od papieru nośnego.
- Nanoszenie wzoru na ceramikę (transfer): wzór przenosimy ostrożnie na ceramikę oraz pozycjonujemy. Usuwanie nadmiaru wody i bąbelków powietrza: delikatnie wygładzamy kalkomanię na powierzchni ceramiki, usuwając wszelkie nadmiarowe pęcherzyki powietrza i nadmiar wody.
- Suszenie i utrwalenie: ceramika z naniesioną kalkomania musi schnąć przez 24 godziny.
- Utrwalanie: ceramikę wypalany w piecu tunelowym w temperaturze 800oC, proces ten może zająć do 8 godzin. Na tym etapie uzyskujemy docelową kolorystykę nadruku.
Przygotowanie grafiki - co trzeba wiedzieć?
Zacznij od wybrania kształtu i koloru kubka a następnie przygotuj projekt wykorzystując nasze makiety. Możesz je pobrać ze strony – są dostępne przy każdym modelu. Drukujemy zarówno grafiki wektorowe jak i zdjęciowe. Przy grafikach wektorowych minimalna drukowalna grubość linii to 0,2 mm w pozytywie oraz 0,4 mm w negatywie. Wielkość pisma w projekcie nie powinna być mniejsza niż 7 pkt w pozytywie i 10 pkt w negatywie. Jeżeli w twoim projekcie znajdują się linie drobniejsze, istnieje ryzyko niedodruku. Przygotowując grafiki wektorowe, kolory nadruku najlepiej określić wg wzornika Pantone. Grafiki zdjęciowe najlepiej przygotowywać w rozdzielczości minimum 300 dpi a wszystkie występujące w nich teksty, logotypy i linie zamienić na krzywe (zwektoryzować). Do druku przyjmujemy pliki .cdr .pdf oraz .eps.
Jakie są najczęstsze błędy podczas nadruku na kubkach i jak ich unikać?
Odpowiednie przygotowanie projektu jest kluczowe. Bardzo ważne są grubości linii oraz rozdzielczość w przypadku grafik rastrowych. Kiepska jakość grafiki skutkuje słabym efektem końcowym. Pamiętaj, że minimalna rozdzielczość dotyczy pliku w formacie 1:1. Sprawdź treści zawarte w grafice, w szczególności daty wydarzeń, dane teleadresowe itp. Projekty rastrowe uzyskują najlepszą kolorystykę na białym podłożu, zalecamy więc projektowanie ich na białych kubkach. Zdjęcie na ciemnym kubku nie będzie wysycone. Jeżeli chcesz uzyskać ostra linie, zdefiniowane kolory np. w przypadku logotypu – grafika wektorowa będzie najlepszym rozwiązaniem.
Do każdej realizacji przygotowujemy prototyp, jest to gotowy, ozdobiony kubek czy filiżanka. Dzięki temu będziesz miał jasność co do jakości finalnego produktu.
Jeżeli masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Zajmujemy się zdobieniem ceramiki do ponad 30 lat i dzięki zdobytemu w tym czasie doświadczeniu jesteśmy w stanie realizować trudne projekty oraz doradzić najlepsze rozwiązania.
Zalety zdobienia kalkomanią ceramiczną:
Trwałość zdobienia – nadruki są odporne na zmywanie w zmywarkach mechanicznych oraz zadrapania
Możliwość zdobienia dowolnych powierzchni ceramiki, tj. wewnątrz kubka reklamowego, zdobienie na uchu czy od spodu. Dla każdego wyrobu z naszej oferty przygotowaliśmy plik pdf ze standardowymi powierzchniami zdobienia
Możliwość nadruku zdjęciowego CMYK o liniaturze 100 i 120 lpi
Wydruki wielokolorowe bez ograniczeń ilości kolorów
Możliwość dekoracji złotem, platyną; dekoracje brokatowe, reliefowe, interferencyjne, zdobienia imitujące piaskowanie, a przede wszystkim możliwość łączenia tych dekoracji w jedną aplikację
Możliwość przygotowania większej ilości wzorów do wykorzystania w późniejszym okresie – do 6 miesięcy
Bardzo dokładne spasowanie kolejnych kolorów nadruku
Możliwość personalizacji
Odporność na działanie światła
Zdobienie kalkomanią ceramiczną ma też ograniczenia:
Minimalna grubość tekstu: pozytyw - 6 pkt; negatyw - 8pkt
Minimalna grubość kreski: pozytyw - 0,2 mm; negatyw - 0,4 mm
Ograniczenia w odwzorowaniu niektórych kolorów - nie wszystkie kolory są możliwe do uzyskania przy zdobieniu kalkomanią ceramiczną
