
Proces tworzenia kubków z nadrukiem kalkomanią ceramiczną krok po kroku
Jedną z podstawowych technik nadruku na porcelanie jest zdobienie kalkomanią ceramiczną (inaczej transferem ceramicznym). Druk odbywa się metodą sitodruku, a zdobienie nanoszone jest na kubek czy filiżankę w sposób pośredni – transferowanie na zasadzie naklejki wodnej.
Jakie są etapy przygotowania kubka do nadruku?
Proces powstawania nadruku zaczyna się od przygotowania odpowiedniego naczynia oraz umycia i odtłuszczenia jego powierzchni. Następnie osuszamy kubek i sprawdzamy miejsce, w którym ma się znaleźć grafika. Dzięki temu upewniamy się, że nie ma zarysowań czy nierówności. Tak obrobione naczynie jest przygotowane na wykonanie nadruku.
Która metoda nadruku będzie najodpowiedniejsza?
Wybór techniki zależy przede wszystkim od przeznaczenia produktu, rodzaju grafiki i oczekiwanej trwałości nadruku. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest kalkomania ceramiczna, która polega na przygotowaniu grafiki na specjalnym papierze, który następnie przenosi się na kubek i wypala w wysokiej temperaturze. Dzięki temu nadruk jest odporny na mycie oraz ścieranie.
Kalkomania to idealna technika dla firm, które chcą oferować eleganckie, personalizowane kubki z logotypem lub oryginalną grafiką. Świetnie sprawdza się również, jeśli naczynia mają służyć jako gadżety reklamowe.
Inne metody, takie jak nadruk sublimacyjny czy też UV znajdują zastosowanie głównie w produkcji kubków z innych materiałów, np. metalowych czy powlekanych poliestrem.
Przygotowanie grafiki – co trzeba wiedzieć?
Zacznij od wybrania kształtu i koloru kubka, a następnie przygotuj projekt, wykorzystując nasze makiety. Możesz je pobrać ze strony – są dostępne przy każdym modelu. Drukujemy zarówno grafiki wektorowe, jak i zdjęciowe. Przy tych pierwszych minimalna drukowalna grubość linii to 0,2 mm w pozytywie oraz 0,4 mm w negatywie. Wielkość pisma w projekcie nie powinna być mniejsza niż 7 pkt w pozytywie i 10 pkt w negatywie. Jeśli w Twoim znajdują się linie drobniejsze, istnieje ryzyko niedodruku. Tworząc grafiki wektorowe, kolory nadruku określ według wzornika Pantone. Grafiki zdjęciowe przygotuj natomiast w rozdzielczości minimum 300 dpi, a wszystkie występujące w nich teksty, logotypy i linie zamień na krzywe (zwektoryzuj). Do druku przyjmujemy pliki .cdr .pdf oraz .eps.
Jak powstaje kubek z nadrukiem?
Zdecyduj, które naczynie będzie idealne do Twoich potrzeb. Masz do wyboru wiele modeli kubków ceramicznych oraz filiżanek o różnych kształtach i wielkości, a także zestawy do parzenia. W naszej ofercie znajdziesz modele tradycyjne, jak i nowoczesne. Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne: czy ma to być kubek o dużej pojemności, czy elegancka filiżanka? A może istotne jest, aby zmieścił się do ekspresu do kawy?
Wygląd produktu jest równie ważny. Masz do wyboru 28 kolorów podstawowych. Zdecyduj, czy kubek ma być kolorowy z białym wnętrzem, czy na odwrót. Możesz również stworzyć unikatowe naczynie, wybierając inny kolor zewnętrznej ścianki i wnętrza. Następnie zastanów się nad grafiką. Ważna jest nie tylko treść, ale również umieszczenie. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do prostego nadruku z jednej strony kubka, możesz zaprojektować go na uchu czy wewnątrz. Wykonujemy również znakowanie od spodu naczyń. Bardzo często umieszcza się tam dane teleadresowe.
Jakie są najczęstsze błędy podczas nadruku na kubkach i jak ich unikać?
Przy tworzeniu nadruków odpowiednie przygotowanie projektu jest kluczowe. Bardzo ważne są grubości linii oraz rozdzielczość (w przypadku grafik rastrowych). Ich kiepska jakość skutkuje słabym efektem. Pamiętaj, że minimalna rozdzielczość dotyczy pliku w formacie 1:1. Aby uniknąć złego nadruku, sprawdź treści zawarte w grafice, w szczególności daty wydarzeń, dane teleadresowe itp.
Projekty rastrowe uzyskują najlepszą kolorystykę na białym podłożu, zalecamy więc projektowanie ich na białych kubkach. Zdjęcie na ciemnym kubku nie będzie wysycone. Jeśli chcesz uzyskać ostre linie czy zdefiniowane kolory (np. w przypadku logotypu) – grafika wektorowa będzie najlepszym rozwiązaniem.
Do każdej realizacji przygotowujemy prototyp. Jest to gotowy, ozdobiony kubek czy filiżanka. Dzięki temu będziesz miał jasność co do jakości finalnego produktu.
Jeśli masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Zajmujemy się zdobieniem ceramiki do ponad 30 lat i dzięki zdobytemu w tym czasie doświadczeniu jesteśmy w stanie zrealizować trudne projekty oraz doradzić najlepsze rozwiązania.
Jakie są koszty związane z produkcją kubków z nadrukiem?
Na cenę gotowego kubka czy filiżanki ma wpływ wiele czynników. Są to przede wszystkim model i kolor kubka oraz liczba kolorów nadruku. Cena jednostkowa spada wraz ze wzrostem liczby produktów w zamówieniu.
Kubki i filiżanki w kolorze białym są tańsze niż kolorowe. W wielu wypadkach ograniczenie liczby kolorów w grafice spowoduje znaczący spadek ceny bez kompromisu na jakości zdobienia.
Wszystkie koszty związane z produkcją kubków możesz obliczyć w kalkulatorze dostępnym na naszej stronie internetowej. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie lub masz wątpliwości, jak liczyć, prześlij nam projekt albo jego założenia – przygotujemy ofertę cenową.